Shoulder Bag IBS-SHB26-001
Product image 1
1 / 5
Shoulder Bag IBS-SHB26-001
  • Bag type: Shoulder Bag
  • Feature: five Compartment included 3 zipper compartment and 3 slit compartment
  • Closure Details: Zipper
  • Uses/Event: Casual/ All season
  • Color: Dark Brown
Material & Craftsmanship:
  • Fabric Type: Faux Leather
  • Details: Pebbled Texture
Dimension:
  • Dimensions: 11” L x 15” W x 4” D
  • Capacity: Bag can comfortably fit daily essentials such as a wallet, phone, keys, makeup pouch, and sunglasses, along with a notebook, planner, or book. It can also hold a tablet or a slim laptop (up to about 13”), making it suitable for work, travel, shopping, or everyday use.
  • Strap Length & Type: 26” and Non-Adjustable
Care Instructions:
  • Cleaning & Maintenance Guidelines
    • Keep Out of direct sunlight. Store in a cool, dry place when not in use.
    • Keep your bag in a dust bag or soft cloth pouch to protect it from dust and scratches.
    • Keep your bag away from rough surfaces or sharp items that could cause damage.
    • Always test a small area before proceeding to clean the entire article
  • Bag type: Shoulder Bag
  • Closure Details: Zipper
  • Color: Dark Brown
Material & Craftsmanship:
  • Fabric Type: Faux Leather
  • Details: Pebbled Texture
Dimension:
Care Instructions:
Shoulder Bag IBS-SHB26-001
Description