Maroon Tote Bag IBS-TTB26-019
Product image 1
1 / 7
+2
Maroon Tote Bag IBS-TTB26-019
  • Bag type: Tote Bag
  • Feature: Zipper/Slit Pocket
  • Closure Details: Flap
  • Uses/Event: Casual/ All season
  • Color: Maroon
Material & Craftsmanship:
  • Fabric Type: Faux Leather
  • Details: Texture and Matte dual material
Dimension:
  • Dimensions: 9” L x 12” W x 4.5” D
  • Strap Length & Type: 45” and Adjustable/ Shoulder Strap:19”
Care Instructions:
  • Cleaning & Maintenance Guidelines
    • Keep Out of direct sunlight. Store in a cool, dry place when not in use.
    • Keep your bag in a dust bag or soft cloth pouch to protect it from dust and scratches.
    • Keep your bag away from rough surfaces or sharp items that could cause damage.
    • Always test a small area before proceeding to clean the entire article
  • Bag type: Tote Bag
  • Feature: Zipper/Slit Pocket
  • Closure Details: Flap
  • Color: Maroon
Material & Craftsmanship:
  • Fabric Type: Faux Leather
Dimension:
Care Instructions:
Maroon Tote Bag IBS-TTB26-019
Description